Dary natury Anyż gwiazdka promocja 2019

sprawdź dostępność w sklepie PyszneEko.pl

Parametry

Producent:Dary Natury
Kategoria:Przyprawy i zioła
Rodzaj anyż

Opis

Najstarsze wzmianki o anyżu pochodzą z egipskiego papirusu Ebersa (1500 r. P.n.e.). W Polsce uprawiany jest od przeciętniewiecza, kiedy to pozostał sprowadzony przez benedyktynów.

surowiec zielarski. Owoce anyżu (Fructus Anisi) zawierające olejek eteryczny 1,5-3% zawierający 28% tłuszczu oraz białka i cukry. Formuje się z niego olejek anyżowy (Oleum Anisi), którego głównym elementyem (90%) jest anetol i syrop anyżowy (anyżkowy, Sirupus Anisi).

Działanie: Owoce działają wykrztuśnie (element syropów), rozkurczowo, moczo- i wiatropędnie, także pobudzająlaktację. Działają także w niewielkim stopniu przeciwbakteryjne.Olejek anyżowy jest środkiem smakowym i aromatycznym używanym w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym oraz spirytusowym (anyżówka)[3]. Działa: zewnętrznie odkażająco na skórę, toksycznie na pasożyty, odstraszająco na owady; wewnętrznie wykrztuśnie i rozkurczająco – do inhalacji, w pediatrii jako środek wiatropędny.Wytłoki anyżowe oraz słoma stanowią cenny dodatek paszowy dla bydła zwiększający jego laktację.