Parametry
Producent: | Silicon Power |
---|---|
Kategoria: | Dyski twarde do laptopów |
Pojemność | 120 GB |
Interfejs | SATA III |
Rodzaj | SSD |
Opis
Uniwersalny wymiar
Dzięki uniwersalnemu wymiarowi 2.5 cala, dysk można wykorzystać do wielu przeróżnych zastosowań. Model ten z powodzeniem można zamontować m.in. W laptopach, konsolach do gier, multimedialnych odtwarzaczach sieciowych/video, sieciowych serwerach plików, jak dodatkowo komputerach stacjonarnych PC wszelkich wymiarów. Można także schować go w znikomej, przenośnej i komfortowej obudowie do dysków i z powodzeniem używać jako masowa pamięć mobilna.
duża pojemność
objętość dysku wynosi aż 120 GB. Pozwala to na zapisanie, przechowywanie, archiwizowanie czykomfortowe transportowanie wyjątkowo wielkiej ilości dokumentów, fotografii, muzyk, filmów, gier i programów.
szybki transfer
Dysk komunikuje się z urządzeniami przy pomocy uniwersalnego złącze SATA III z przepustowością do 6.0 Gb/s. Szybkość odczytu wynosi 550 MB/s, natomiast szybkość zapisu 500 MB/s. Parametry te bardzo dużą wydajność dysku, momentalny dostęp do plików, a także szybki odczyt i zapis informacji.
S.M.A.R.T.
System monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Dzięki monitorowaniu przez dysk wielu parametrów pracy, dysk potrafi ocenić swój stan i ostrzec system operacyjny i użytkownika komputera w sytuacji obszernego prawdopodobieństwa wystąpienia awarii. Technologia S.M.A.R.T wykorzystywana jest w dyskach twardych i SSD ATA/IDE, SCSI/SAS oraz SATA.
TRIM
Funkcja powiększająca efektywność i żywotność dysków SSD. Potrzeba stosowania tej funkcji wynika z tego, iż pamięci NAND (flash) mogą prowadzić wydajny zapis tylko do komórek, które są już puste. Funkcja Trim umożliwia wysłanie informacji z systemu operacyjnego do kontrolera dysku SSD o zwolnieniu danego sektora (np. Przez usunięcie pliku). Polecenie Trim informuje dysk SSD, które bloki informacji nie są już używane i umożliwia ich ponowne zapełnienie danymi.
RAID
technologia RAID służy powiększeniu niezawodności i produktywności systemów dyskowych a także rozszerzeniu przestrzeni dostępnej jako jedna całość. RAID może być zarządzany przez specjalny kontroler lub oprogramowanie. Do podstawowych trybów RAID należą: RAID 0 (Striping) - polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, by były widziane jako jeden dysk logiczny. RAID 1 (mirroring) - polega na replikacji pracy dwóch albo więcej dysków fizycznych. RAID 5 - informacje zapisywane są jak w trybie RAID 0, czyli na wszelkich dyskach, ale w tym trybie dołączona jest też informacja o parzystości co pozwoli odzyskać dane w sytuacji awarii jednego dysku.
SATA III
Przepustowość maksymalna tego interfejsu wynosi 6 Gbit/s, czyli jest ponad dwukrotnie pokaźniejsza od SATA II i nieco pokaźniejsza od Ultra 640 SCSI. Zachowano całkowitą zgodność wsteczną z SATA I i SATA II, dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3 jest bezproblemowa. Ulepszono także obsługę kolejkowania poleceń (NCQ) - poprawiono zarządzanie kolejkowaniem oraz wprowadzono nowe polecenie przesyłania strumieniowego, umożliwiające izochroniczny transfer informacji. W marcu 2009 roku firma Seagate wspólnie z AMD zaprezentowała pierwsze urządzenia z interfesjem SATA 3. Pierwszym dyskiem twardym ze złączem SATA 3 jaki pojawił się w ofercie handlowej we wrześniu 2009 był Seagate Barracuda XT (model ST32000641AS).
SSD
technika wytwarzania dysków twardych z pamięci flash, która zapewnia krótszy czas dostępu do informacji, mniejsze zużycie energii i cichsze działanie w stosunku do dysków tradycyjnych. Dyski twarde wykonane w tej technice posiadają pokaźniejszą niepodatność na uszkodzenia mechaniczne.
NCQ
technologia Native Command Queuing optymalizuje pracę dysku HDD przez zmianę kolejności zadań zapisu i odczytu tak, żeby były wykonywane przy nieznacznej ilości skoków głowic dysku. Mechanizm kolejkowania poleceń ma za zadanie powiększyć wydajność i efektywność dysku twardego. W ten sposób można uzyskać do 10% wzrostu skuteczności. W dyskach SSD NCQ dodatkowo jest obsługiwane i służy do kolejkowania zadań, zezwalając dyskom uzyskiwać pokaźnie pokaźniejsze wartości IOPS.