Dzieje lisowczyków. w czterech tomach: tom iv marki Armoryka promocja 2024

Cena19.84
Zobacz w sklepie
sprawdź dostępność w sklepie TaniaKsiazka.pl

Parametry

Producent:Armoryka
Kategoria:E-booki
ISBN 9788380643635
Autor Maurycy Dzieduszycki;Wojciech Dębołęcki
Wydawnictwo Armoryka
Ilość stron 161
Rok wydania 2017

Opis

UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf zapobiega przeszukiwanie i kopiowanie tekstu Dzieje lisowczyków. W czterech tomach. Lisowczycy, lisowczyki (początkowa nazwa straceńcy, w dodatku chorągiew elearska) - formacja lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego.

Oparta na wzorach ustrojowych konfederacji wojskowych, sformowana została w 1614 roku - pierwotnie jako konfederacja żołnierska pod wodzą pułkownika Aleksandra Józefa Lisowskiego herbu Jeż. Zawiązki tej formacji powstały już jednak w czasie służby Lisowskiego u Dymitra II Samozwańca w latach 1607-1611.

Dwutysięczny oddział lisowczyków brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1609-1618. Od śmierci Lisowskiego w 1616 r. Dowodzeni byli przez pułkownika Stanisława Czaplińskiego. Od 1619 r. Ich dowódcą był Walenty Rogowski[2].

W czasie wypraw moskiewskich przeprowadzili szereg operacji zaczepnych na terytorium Carstwa Rosyjskiego, rozbijając w grudniu 1617 r. Pod Kaługą wojska rosyjskie kniazia Dymitra Pożarskiego. Ich łupiestwo spowodowało m.in.

obłożenie tej formacji klątwą, która jednak po pewnym czasie została zdjęta. Celem utworzenia oddziałów lisowczyków było odciążenie skarbu Rzeczypospolitej od obowiązku wypłacania im żołdu. Werbowano ich, gwarantując im całkowitą swobodę zagarniania łupów wojennych, które były ich jedynym wynagrodzeniem za służbę.

Formacja była złożona z najemników różnej narodowości, przede wszystkim Polaków, Litwinów i Rusinów. Dowódców obierali sobie sami za pomocą głosowania. Podobnie jak cała jazda narodowego autoramentu, dzielili się na towarzyszy, pocztowych i czeladź - ciurów, tworzących oddzielne chorągwie, które brały udział w manewrach, a czasami w boju (co było nowością w wojskach polskich).

Pułk lisowczyków (przeważnie ponad 1000 ludzi) dzielił się na chorągwie, z czego dwie (czarna i czerwona) podlegały bezpośrednio dowódcy. Pułki dowodzone były poprzez pułkowników z pomocą oboźnego, sędziego i strażnika.

Chorągwie prowadzone były przez rotmistrzów z pomocą porucznika i chorążego. Specjalizowali się w zagonach na terytorium wroga, walczyli bez taborów, zaopatrując się w terenie, na którym operowali. Poruszali się podobnie jak Tatarzy, komunikiem, tzn.

nie mieli wozów, tylko po kilka koni do jazdy wierzchem, a wyposażenie i żywność przewozili na koniach jucznych. Specyficzny był sposób dosiadania przez nich koni - stali w strzemionach, pochylając się nad koniem, aby maksymalnie mu ulżyć i wykorzystać jego możliwości (podobnie jeżdżą dzisiejsi dżokeje).

powodowało to dodatkowo rozszerzenie siły zamachu bronią sieczną albo obuchową (cios z przysiadu), upraszczało obracanie się w celu wystrzelenia pocisku, jak ponadto przesiadanie się na innego konia w biegu.

Ich siodła były niewielkich wymiarów. Charakteryzowali się bezzwłocznym przemieszczaniem, wynikającym ze sposobu jazdy, wykorzystywaniem podstępów i forteli wojennych, niezwykłą odwagą i straszliwym pustoszeniem i rabowaniem terenów, na których przebywali.

Ich wyszkolenie jeździeckie i bojowe wzbudzało zachwyt cudzoziemców. Wyróżniali się dzielnością, ale także okrucieństwem i szczególnym zamiłowaniem do rabunku, który został na stałe przypisany do zasad działania tej formacji (np.

mieli zwyczaj zabijać każdego napotkanego przechodnia, aby nie pozostawiać świadków). Cieszyli się wielką sławą w Europie jako niesłychana w prędkości jazda (pokonywali dziennie do 150 km). Ich uzbrojenie i ubiór były niemal w całości dowolne i zależne od stopnia zamożności solidnego żołnierza.

Nosili pełniące funkcję miękkiej zbroi pikowane żupany, baczmagi (skórzane buty), czapki rodzaju kołpak i typowe obcisłe spodnie. Nie używali metalowych zbroi, niektórzy nosili misiurki lub kolety, korzystali również ze zdobycznych kałkanów.

Uzbrojenie zaczepne składało się z szabli (obowiązkowo), łuku refleksyjnego chowanego w sajdaku (pokrowiec na łuk z kołczanem), ewentualnie niedługich pik lub rohatyn. Zamiennie z łukami czasami używano pistoletów, rusznic, arkebuzów albo bandoletów.

Oficerowie posiadali dodatkowo nadziak bądź czekan i niekiedy koncerz albo pałasz troczony przy siodle, typowo pod lewym kolanem. (za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lisowczycy).