kronika dytmara biskupa merseburskiego, AZ#71E295E1EB/DL-ebwm/pdf promocja 2024

jest dostępny w sklepie TaniaKsiazka.pl

Parametry

Producent:Armoryka
Kategoria:E-booki
ISBN 9788380643673
Autor Thietmar
Wydawnictwo Armoryka
Ilość stron 398
Rok wydania 2017

Opis

UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstu REPRINT. Thietmar z Merseburga (imię to odpowiada współczesnemu Dietmar; ur. 25 lipca 975 prawdopodobnie w Walbeck, zm.

1 grudnia 1018 w Merseburgu) - biskup merseburski, kronikarz, autor Kroniki, ważnego źródła historii Niemiec i Polski.Trzeci z kolei syn grafa Zygfryda von Walbeck i jego żony, Kunegundy. Elementarne wykształcenie odebrał u Emnildy, ciotki swojego ojca, w Quedlinburgu.

W roku 987 oddany do klasztoru św. Jana na Górze w Magdeburgu, gdzie przez trzy lata pobierał dalsze nauki pod okiem opata Rykdaga. Decydującym, jeśli chodzi o umysłowość Thietmara, był jednak kolejny etap jego edukacji, kiedy to przyszły kronikarz i biskup uczył się w magdeburskiej szkole katedralnej.

Kierowali nią kolejno: mistrz Ekkehard zwany Rudym, a po nim mistrz Geddo. Pobyt w Magdeburgu wywarł ponadto wpływ na jego światopogląd - odtąd stał się gorącym orędownikiem akcji misyjnych wśród Słowian, prowadzonych w ramach zależności od Kościoła i państwa niemieckiego.

Nigdy nie znalazła u niego poparcia uniwersalistyczna idea odnowienia Cesarstwa Rzymskiego lansowana poprzez cesarza Ottona III. Wspierał za to dynamicznie jego następcę, Henryka II, który skupiał się z reguły na konsolidacji i wzmacnianiu roli Niemiec w Europie, a zwłaszcza w Italii.

W 1009 roku zmarł biskup merseburski Bozo. Thietmar pozostał jego następcą. Zmarł w 1018 roku. Kronika w części obejmującej schyłek IX wieku i wyraźną część wieku X opiera się na znanych Thietmarowi dziełach historiograficznych i hagiograficznych.

Jej wartość jednak wzrasta w tych partiach, w których Thietmar korzysta z tradycji ustnej oraz z własnego doświadczenia jako świadka wydarzeń. Poza dziejami Merseburga i państwa niemieckiego, Thietmar zawarł w niej również mnóstwo informacji dotyczących historii Europy, także ziem polskich.

Zrelacjonował m.in. Zjazd gnieźnieński i wojny cesarza Henryka II z księciem Bolesławem I Chrobrym. Thietmar wyjątkowo niekorzystnie demonstrujeł Słowian, co być może integruje się z jego rodzinnymi tradycjami.

(za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Thietmar_z_Merseburga)