Ipn Normatywy wojskowej służby wewnętrznej (19571990) promocja 2024

Szukając okazji cenowych warto sprawdzić więcej niż jedną ofertę. Znajdziesz tutaj 2 sklepy z produktem Ipn Normatywy wojskowej służby wewnętrznej (19571990) oraz 2 oferty cenowych. Najlepsza oferta zaczyna się od 28.67 zł. Wybierz swoją ofertę, zobacz szczegóły w sklepie i dokonaj zakupu.
-20%
Normatywy Wojskowej Służby Wewnętrznej (1957-1990) Bartosz Kapuściak
28.67
MegaKsiazki.pl
Normatywy Wojskowej Służby Wewnętrznej (1957-1990)
35.74
TaniaKsiazka.pl

Parametry

Producent:IPN
Kategoria:Historia
ISBN 9788380985889
Oprawa twarda
Autor Bartosz Kapuściak
Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej
Ilość stron 952
Rok wydania 2019

Opis

Normatywy Wojskowej Służby Wewnętrznej (1957–1990) to edycja dokumentów wybranych i opracowanych poprzez Bartosza Kapuściaka z Oddziału IPN w Katowicach, pokazująca działalność WSW w szerszym spectrum od zaprezentowanego w poprzednim tomie serii „Normatywy aparatu represji” (tom 2), który poświęcony był działaniom operacyjnym i ewidencji kontrwywiadu wojskowego PRL (Instrukcje pracy kontrwywiadowczej Wojskowej Służby Wewnętrznej wraz z instrukcjami prowadzenia dokumentacji i ewidencji (1957–1990), oprac.

B. Kapuściak, Kraków 2010). W zbiorze zamieszczono rozkazy, zarządzenia i instrukcje, w porządku rzeczowo-chronologicznym, dotyczące działalności archiwum Szefostwa WSW, współpracy i kontroli Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (wywiadu wojskowego), przedsięwzięć specjalnych, prac ofensywnych, kontrolnych i rozliczeniowych, a także operacyjnych i ewidencyjnych przewidzianych na czas wojny.

Część źródłową poprzedzono wstępem, w którym scharakteryzowano poszczególne normatywy, a także wykorzystywane poprzez organa WSW metody. W załączonych tablicach przedstawiono struktury wojskowego aparatu represji, zawierające między innymi numery kodowe jednostek wojskowych organów WSW.

Prezentowany tom źródeł wraz z komentarzami prezentuje, jak dużą rolę odgrywała Wojskowa Służba Wewnętrzna zarówno w strukturach sił zbrojnych PRL, jak także w skali całego kraju, obejmując swym zakresem, szczególnie w latach osiemdziesiątych XX w., także obszar działań Służby Bezpieczeństwa.

Autor zbioru podjął także próbę odpowiedzi na pytanie: na ile produktywna była w wypadku WSW „ochrona” samego „ludowego” Wojska Polskiego?