Badapak Kasza owsiana z pełnego ziarna 1 kg promocja 2024

sprawdź dostępność w sklepie BadaPak.pl

Parametry

Producent:BadaPak
Kategoria:Kasze, makarony, ryże
Rodzaj kasza

Opis

Kasza owsiana z pełnego ziarna

Kasza owsiana z pełnego ziarna BadaPak jest produktem o wysokiej wartości odżywczej. Posiada spore ilości substancji antyoksydacyjnych. Odgrywają one ważną rolę w organizmie, ponieważ neutralizują wolne rodniki. Jej źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6). Kasza owsiana BadaPak dostarcza jeszcze witaminę E zwaną witaminą młodości. W jej składzie znajdziemy minerały takie jak fosfor, potas i magnez. W mniejszych ilościach dostarcza wapnia, żelaza, sodu, cynku, selenu i miedzi.

Kasza owsiana BadaPak oryginalny, lekko orzechowy smak. Może być spożywana na słodko z mlekiem, owocami i orzechami. Stanie na wysokości zadania także jako dodatek do kotletów, pulpetów, farszy, zapiekanek czy pierogów. Warto wzbogacać nią zróżnicowanego rodzaju potrawy, gdyż kasza owsiana może wywierać dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Przed gotowaniem kasze owsianą możemy przepłukać zimną wodą, chociaż nie jest to wymagane. Kaszę wrzucamy do wrzącej wody albo mleka w proporcji 1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki płynu. Gotujemy przez 20-30 minut.

Kasza owsiana pozyskiwana jest z ziaren owsa. Występuje w dwóch postaciach. Jako pełne ziarna (pęczak owsiany) i rozdrobnioną, łamaną (kasza owsiana). W Polsce jeszcze jest niedużo znana, istotnie pokaźniejszą popularnością cieszą się płatki owsiane. Jednak warto sięgać po kaszę, gdyż jest mniej przetworzona i mieści więcej wartości odżywczych.

Informacja o alergenach: W zakładzie są pakowane też sezam, gorczyca, soja, migdały, orzechy, produkty zawierające gluten, a także produkty zawierające SO2 (dwutlenek siarki).

zdjęcia produktu są zdjęciami poglądowymi i mogą się różnić od aktualnej partii.

marka stara się aktualizować na bieżąco wszystkie dane zawarte na naszym sklepie www.badapak.pl, jednak dane zawarte w opisie towaru mogą różnić się nieco, w zależności od aktualnej partii artykułu.

podane wartości zostały nam dostarczone od dostawców, jak też mogą być danymi literaturowymi.