Ładowarka do akumulatorów cylindrycznych li-ion i nimh vc4 marki Xtar promocja 2021

sprawdź dostępność w sklepie gustaf.pl

Parametry

Producent:Xtar
Kategoria:Ładowarki do akumulatorów

Opis

Profesjonalna, czterokanałowa, kompaktowa ładowarka procesorowa
Xtar VC4
do akumulatorów Li-ion, a także Ni-MH w rozmiarach 18650, AA, AAA i innych
Xtar to lubiany firma wysokiej jakości ładowarek do akumulatorów Li-ion, latarek i akumulatorów Li-ion. Produkty Xtar są sprzedawane w ponad 120 krajach, w tym min. W USA, Niemczech, Japonii i Rosji. Do produkcji ładowarek Xtar używa najwyższej jakości tworzyw - począwszy od tworzywa obudowy po skuteczną elektronikę. Wszystkie ładowarki Xtar mają certyfikację CE wymaganą na rynkach europejskich.

VC4 to profesjonalna procesorowa ładowarka z trzystopniowym procesem ładowania TC/CC/CV i wyświetlaczem LCD. Ładuje 1-4 ogniwa Li-ion 3,6 / 3,7V oraz Ni-MH o dowolnej objętości w wymiarach AAA/R03, AA/R6, 10440, 14500, 14650, 16340, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 18700. W dwóch skrajnych kanałach osiągalne jest ładowanie akumulatorów w wymiarach R14, R20, 20700, 21700, 22650, 25500, 26650, 32650.

Podświetlany wyświetlacz LCD ładowarki Xtar VC4 ukazuje na bieżąco informacje o stanie pracy ładowarki: napięciu ładowanych akumulatorów, prądzie ładowania, ładunku zastosowanym do naładowania ogniw, wskazuje ew. Błędy i zawiadamia zakończeniu ładowania. Równocześnie jest wyświetlany aktualny stan pracy dla dwóch kanałów. Przełączanie między pozostałymi dwoma kanałami możliwe jest przy pomocy przycisku CH na obudowie ładowarki. Informację o użytym ładunku można wykorzystać do wykonania pomiaru pojemności akumulatorów. Żeby dokonać pomiaru obszerności akumulatora należy go rozładować do właściwego dla niego poziomu odcięcia napięcia (głównie 2,5V dla Li-ion, 0,9V dla Ni-MH) i włożyć do ładowarki VC4. Po zakończeniu ładowania z wyświetlacza można odczytać wartość ładunku użytego do naładowania akumulatora. Będzie to za każdym razem wartość o 3-5% wyższa od rzeczywistej objętości akumulatora. Wynika z faktu,proces ładowania akumulatorów nigdy nie jest w 100% sprawny tzn. Do naładowania akumulatora jest konieczny nieco obszerniejszy ładunek niż wynika to z faktycznej obszerności ogniwa.

Maksymalny prąd ładowania wynosi 1A i przystępny jest jedynie dla dwóch skrajnych kanałów i tylko gdy kanały środkowe nie są użytkowane. Akumulatory w kanałach środkowych za każdym razem ładowane są prądem 0,5A. Przy ładowaniu 3 lub 4 akumulatorów VC4 ładuje wszystkie akumulatory prądem 0,5A.

Na czym polega metoda ładowania TC/CC/CV? Jest to trzystopniowy cykl ładowania ogniw Li-ion gwarantujący utrzymanie ogniwa w korzystnej kondycji poprzez ładowanie odpowiednim prądem na każdym etapie i zakończenie cyklu ładowania we właściwym momencie.
Poszczególne etapy cyklu TC/CC/CV to:
•Faza TC: ogniwa rozładowane poniżej 2,9V są 'wybudzane' niższym prądem.
•Faza CC: po osiągnięciu 2,9V ogniwo ładowane jest stałym prądem o wartości od 0,1A do 1A (zależnie od wykorzystywanego źródła zasilania i ilości ładowanych akumulatorów).
•Faza CV: gdy ogniwo jest już prawie naładowane ładowarka przełącza się na ładowanie malejącym prądem aż do osiągnięcia napięcia 4,2V na ogniwie. Po osiągnięciu 4,2V proces ładowania jest ukończony - akumulator jest w pełni naładowany.

Pozostawione w ładowarce naładowane akumulatory będą ulegały naturalnemu procesowi samorozładowania. Ładowanie akumulatorów Li-ion zostanie wznowione gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 3,9V. Dla akumulatorów Ni-MH ładowanie nie jest wznawiane przy spadku napięcia wynikającego z samorozładowania.

Ładowarka Xtar VC4 ma funkcję reaktywacji ogniw głęboko rozładowanych i ogniw o napięciu 0V. Niemało ładowarek na rynku nie jest w stanie naładować takich akumulatorów. Tutaj z pomocą przychodzi ładowarka Xtar VC4, która w wielu przypadkach pozwala na 'odratowanie' takich ogniw. Wystarczy włożyć głęboko rozładowany akumulator do ładowarki VC4, tak jak przy normalnym ładowaniu - ładowarka wykryje rozładowane ogniwo i podejmie próbę jego reaktywacji. Uwaga! Ogniwa rozładowane poniżej pewnego poziomu ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu i ich reaktywacja może być niemożliwa. Należy unikać zbyt głębokiego rozładowania akumulatorów Li-ion i Ni-MH - może to doprowadzić do znacznego obniżenia ich trwałości i pojemności lub doprowadzić do ich całkowitej niesprawności.

W komplecie z ładowarką Xtar VC4 dostajemy kabel USB, a także pokrowiec zabezpieczający ładowarkę na czas transportu. Do zestawu nie jest załączony zasilacz. Do zasilenia ładowarki wystarczy dowolna ładowarka z przewodem USB, np. Od telefonu, lub gniazdem USB albo komputer z wolnym portem USB. Zalecana moc zasilacza USB to 2,1A (2100mA). Możliwe jest użycie słabszego zasilacza, VC4 przystosuje prąd ładowania do możliwości źródła zasilania.