Francuski teatr społeczny na przełomie XIX i XX wieku, Tomasz Kaczmarek promocja 2021

Szukając okazji cenowych warto sprawdzić więcej niż jedną ofertę. Znajdziesz tutaj 2 sklepy z produktem Francuski teatr społeczny na przełomie XIX i XX wieku, Tomasz Kaczmarek oraz 2 oferty cenowych. Najlepsza oferta zaczyna się od 32.32 zł. Wybierz swoją ofertę, zobacz szczegóły w sklepie i dokonaj zakupu.
-6%
Francuski teatr społeczny na przełomie xix i xx wieku. antologia przekładów. twarze i maski kultury mieszczańskiej
32.32
TaniaKsiazka.pl
Francuski teatr społeczny na przełomie XIX i XX wieku
34.59
Libristo.pl

Parametry

Producent:Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Kategoria:Podręczniki
ISBN 9788380883833
Oprawa miękka
Autor Tomasz Kaczmarek
Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Ilość stron 220
Rok wydania 2016

Opis

Prezentowana publikacja to antologia przekładów dramatów francuskich z przełomu XIX i XX w., z nurtu tzw. Teatru społecznego. Mieści pierwsze polskie tłumaczenia tych, nieznanych rodzimemu Czytelnikowi, tekstów. Towarzyszy im esej wstępny redaktora tomu pokazujący rzadko podejmowane we współczesnej humanistyce zagadnienie teatru społecznego i przybliżający spolszczone dramaty. Książka stanowi kontynuację wcześniejszych antologii sztuk politycznie zaangażowanych: Anarchia i francuski teatr sprzeciwu społecznego 1880-1914 (2014), a także Farsy i moralitety Octave'a Mirbeau (2015).

Niech pan zatem przyjmie do wiadomości, iż wkrótce nadejdzie czas, kiedy ci, którzy zbyt długo milczeli, podniosą się, wymierzając sprawiedliwość . Zrobią to, czego żadna policja nie jest w stanie uczynić. Kara będzie współmierna do winy. Usłyszy pan wtedy krzyk w samym sercu miast podporządkowanych pana dumie i ambicji pańskiej kasty, krzyk rewolty wybuchającej od nienawiści! Zobaczy pan, jak wzejdzie czerwona jasność oczyszczającego ognia. Tysiące ludzi, zmęczonych kompromitacją i barbarzyństwem tolerowanym przez walące się społeczeństwo, spalą zwłoki, które was łączą, zainfekowane rany, mordercze instytucje! [] Wasze prawa, wasze zbrodnicze prawa, które was kryją i zapewniają uczciwość, znikną w wielkim poruszeniu. A kiedy zagrzmi głos powstającego ludu, silnego głęboką wiarą, słowa urzędników i księży zostaną stłamszone. Nastanie długo wyczekiwany świt! Każdy będzie musiał wytłumaczyć się ze swoich działań, a ci, którzy jak pan, korzystają na nieszczęściu i śmierci innych, powrócą do trupiarni, do wiecznej zgnilizny, która była waszą chwałą, a która użyźni ziemię dla przyszłych pokoleń!
Fragment ze sztuki Kierownik budowy
(J.-F.-Louis Merlet)