Retoryczność w filmowych obrazach świata Andrzeja Fidyka (2016) promocja 2021

sprawdź dostępność w sklepie TaniaKsiazka.pl

Parametry

Producent:Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Kategoria:Podręczniki
ISBN 9788380883673
Oprawa broszurowa
Autor Bogumiła Fiołek-Lubczyńska
Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Ilość stron 206
Rok wydania 2016

Opis

Prezentowana publikacja zawiera opis i analizę dorobku jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, Andrzeja Fidyka. Światowy rozgłos i podziw przyniosła mu Defilada, a sławę ugruntowały takie filmy, jak: Karnawał – największe party świata, Kiniarze z Kalkuty, Rosyjski striptiz, Sen Staszka w Teheranie, Historie z Yodok.

Autorka podjęła próbę interpretacji jego twórczości za pomocą narzędzi badawczych związanych z retoryką, co pozwoliło jej unaocznić zasady realizacji ich dyskursywności. Film dokumentalny analizuje ona poprzez jego relacje z rzeczywistością, a także jako wykładnik twórczej idei dokumentalisty, która pozwala mu na produktywne komunikowanie z widzem.

Obok analizy topiki filmowej Fidyka i kluczowej kategorii widowiskowości, czytelnik wynajdzie tu na dodatek finezyjne interpretacje wybranych filmów reżysera, a także próbę charakterystyki jego osobowości twórczej.

Widowiskowość cechuje całą twórczość Fidyka i nie tylko zapewnia wysoką rangę artystyczną jego dziełom, lecz także przykuwa uwagę współczesnego widza. Osobny rozdział autorka poświęca zagadnieniom dotyczącym „szkoły Fidyka" i filmom jego najbardziej znanych uczniów.