Poetyka totalna O antropologii literatury Northropa Frye'a - Kamila Żukowska, Universitas promocja 2022

Szukając okazji cenowych warto sprawdzić więcej niż jedną ofertę. Znajdziesz tutaj 2 sklepy z produktem Poetyka totalna O antropologii literatury Northropa Frye'a - Kamila Żukowska, Universitas oraz 3 oferty cenowych. Najlepsza oferta zaczyna się od 13.8 zł. Wybierz swoją ofertę, zobacz szczegóły w sklepie i dokonaj zakupu.
-43%
Poetyka totalna. O antropologii literatury... KAMILA ŻUKOWSKA
13.80
MegaKsiazki.pl
poetyka totalna. o antropologii literatury...
14.58
TaniaKsiazka.pl
poetyka totalna. o antropologii literatury...
24.36
TaniaKsiazka.pl

Parametry

Producent:
Kategoria:Pozostałe książki
ISBN 9788324231843
Oprawa miękka
Autor Kamila Żukowska
Wydawnictwo Universitas
Ilość stron 172
Rok wydania 2018

Opis

Książka Kamili Żukowskiej Poetyka totalna. O antropologii literatury Northropa Frye’a jest cennym uzupełnieniem prac poświęconych teorii mitokrytycznej wybitnego amerykańskiego badacza mitu. Autorka, opierając się na opus magnum badacza (sławna Anatomia krytyki ukazała się w Polsce zupełnie niedawno), przeprowadza wnikliwą analizę jego teorii, opierając się na swojej szerokiej wiedzy z antropologii i literaturoznawstwa po to, żeby badania Frye’a nad mitem jako kategorią analizy literatury umiejscowić w kontekście szerszej refleksji humanistycznej.

Zadanie to było niełatwe, bowiem Frye wytwarzając swój system, posługuje się klasycznymi pojęciami, nadając im zupełnie świeże znaczenie, wychodząc poza intuicyjne ścieżki hermeneutyczne. Autorka jednak potrafiła mu sprostać, znajdując powiązania we Frye’owskim myśleniu o micie jako rudymentarnej jednostce znaczeniowej z myśleniem m.in.

strukturalnym (porównanie pojęcia „mitu” m.in. Z koncepcją C. Levi-Straussa) czy kognitywnym, udowadniając, iż kategoria przestrzeni użytkowana poprzez Frye’a zezwala na potraktowanie Frye’owskiego rozumienia mitu w kategoriach uniwersalnych jako rudymentarnej formy ogólnoludzkiego myślenia o świecie.